Stowarzyszenie Przystanek Horyniec chce postawić krzyż bruśnieński na upamiętnienie ustania panującej pandemii koronawirusa. Inicjatorom społecznej akcji potrzebne jest wsparcie finansowe.

Inicjatywa ma na celu pielęgnację lokalnej tradycji, która przez wieki kształtowała krajobraz naszej części Roztocza i Polski. Krzyż stanowić ma również atrakcję i element promocji naszego regionu oraz kamieniarki bruśnieńskiej. Tutejsze tradycje kamieniarskie sięgają XV wieku. Krzyże stawiane były z różnych okazji, na przykład ustania zarazy.

– Jak wiadomo obecna sytuacja jest bezprecedensowa, dlatego już teraz zaczynamy planować postawienie krzyża upamiętniającego ustanie epidemii koronawirusa. Jesteśmy w kontakcie z Urzędem Gminy w Horyńcu-Zdroju, który pomoże nam wybrać odpowiednie miejsce. Będziemy również kontaktować się z lokalnymi kamieniarzami, aby określić koszty powstania takiego krzyża. – tłumaczą organizatorzy.

Inicjatorzy są pełni nadziei, że mieszkańcy naszego powiatu przychylnie spojrzą na akcję i zechcą ją wesprzeć finansowo. Osoby, które chciałyby przyłączyć się do zbiórki kontaktować powinny się ze Stowarzyszeniem Przystanek Horyniec.