Klub Gier Planszowych Dragon powstał kwietniu 2023 roku. Po kilku luźnych spotkaniach z grami planszowymi zorganizowanymi przez nasze stowarzyszenie dostrzegliśmy zarówno potrzebę jak i potencjał do wpisania się na mapę klubów w całej Polsce. Współpracujemy z Gminną Biblioteką Publiczną w Horyńcu – Zdroju, która użycza nam swojej przestrzeni, abyśmy mieli gdzie się spotykać.

Część gier zakupiliśmy ze środków członków stowarzyszenia, część ze środków stowarzyszenia jak również pozyskaliśmy dotację z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Horyńcu – Zdroju.

Do wspólnej zabawy zapraszamy głównie starsze dzieci i młodzież. Zależny nam również na obecności osób dorosłych. Z racji posiadanych przez nas tytułów oraz ich poziomu trudności zapraszamy graczy w wieku powyżej 10 roku życia.

Poznajcie nasze tytuły, krótki opis oraz recenzję i video instrukcję. Oczywiście nie musicie znać zasad aby wpaść na nasze spotkania, ale jeśli macie czas i obejrzycie instrukcję video na pewno łatwiej będzie Wam zasiąść z nami do stołu, a nasz Game Master będzie miał lżej z tłumaczeniem.

Oto nasze tytuły:

Brzdęk! Nie drażnij smoka.

Z dodatkami Klątwa Mumii, Świątynia Małpich Królów, 3 dodatki karciane, Wesoła Kompania, Drużyna Zarządu.

Poziom trudności według Board Game Geek: 2.22/5

Gier w klimacie fantasy nie brakuje. Zazwyczaj nasi bohaterowie w takich grach prężą muskuły i po pewnym czasie niestraszny im już żaden przeciwnik.
Nie w Brzdęku! Tu wprawdzie też awansujemy bohatera, jednak mechanika tworzenia talii pozwala nam wzbogacać się o coraz to lepsze karty broni, magicznych przedmiotów, towarzyszy i sprytnych trików.
Mimo to, cokolwiek byśmy nie uczynili, nie damy rady stawić czoła smokowi. Przeciwnie, korzystanie z niektórych dobrodziejstw znalezionych w lochach może tylko przyśpieszyć i tak nieuchronne zdenerwowanie przerośniętego gada!
Dzięki temu, Brzdęk! daje graczom kompletnie unikalne doświadczenie gry łotrzykiem. Zastanówcie się, czy kiedykolwiek w innej grze fantasy mieliście sposobność rzeczywiście wczuć się w klimat tej profesji? Owszem, mamy złodziejaszków w prawie każdej grze tego typu, ale czy rzeczywiście sprawia to, że czujecie jakbyście przemykali się w cieniu?
Stąpaj ostrożnie
W Brzdęku naprawdę stąpamy powoli i spokojnie, zaciskamy zęby, kiedy spowodujemy niepotrzebny hałas i usłyszymy niski pomruk budzącego się smoka. Ładujemy do plecaka nowe skarby i walczymy z chciwością, która każe nam zejść jeszcze głębiej…
I tu pojawia się kolejna mechanika Brzdęku – kuszenia losu (ang. push your luck). Zazwyczaj mechanizm ten tyczy się konkretnego działania w danej turze: czy rzucę jeszcze raz kostką, czy dobiorę kartę i zaryzykuję utratę wszystkiego, czy zadowolę się tym co mam.
W Brzdęku push your luck ma skalę strategiczną. Zejście w niższe partie lochów to gwarancja uzyskania większego zysku. Pozostaje jednak pytanie, czy mamy tyle pary w nogach, żeby stamtąd zwiać zanim smok zamieni nas w kopcącą się pieczeń? A przecież po lochach kręci się kilku śmiałków, kto wie, czy któryś nie zrobi czegoś głupiego i nie rozdrażni smoka?
Może lepiej chwycić pierwszy lepszy artefakt i bezpiecznie się ulotnić. A może smok wcale tak prędko nie otrząśnie się z objęć Morfeusza, a jakiś inny łotr zawinie skarby, które powinny należeć przecież do mnie?
Nasłuchuj i czmychaj
Podobnych dylematów, emocji, napięcia i klimatu w Brzdęku nie brakuje. Prostote zasady i piękne grafiki sprawiają, że to świetna gra rodzinna, natomiast ciekawe wybory i niebanalny miks mechanik powodują, że Brzdęk! cieszy się zainteresowaniem również wytrawnych, bardziej zaawansowanych graczy.

Instrukcja video: https://www.youtube.com/watch?v=frmtrmMdwdg

 

Kroniki zamku Avel

Poziom trudności według Board Game Geek: 1.95/5

Kroniki zamku Avel to oparta na współpracy gra planszowa dla całej rodziny, w której wcielamy się w bohaterów i bohaterki odpowiedzialnych za uratowanie magicznej krainy. Podczas rozgrywki stworzymy własne postacie o unikalnych imionach i specjalnym ekwipunku, a następnie będziemy eksplorować świat, poruszając się po modułowej planszy. W czasie podróży napotkamy wiele niebezpieczeństw, z którymi będzie trzeba walczyć, a każde zwycięstwo przyniesie nam określoną nagrodę: nową broń, zbroję, eliksiry i złoto. Zgromadzone dobra pozwolą nam przygotować się do finałowego starcia z Monstrum, które zagraża królestwu Avel.

Każda rozgrywka w Avel rozpoczyna się od tworzenia własnej postaci. Uniwersalną ilustrację bohatera możesz pokolorować i ozdobić według własnego uznania. Nie zapomnij o stworzeniu jej unikalnego herbu i wybraniu najbardziej bohaterskiego z bohaterskich imion! A gdy wszyscy uczestnicy będą gotowi, możecie rozpocząć zabawę.

Celem gry jest odkrywanie kolejnych zakamarków krainy, walka z potworami i rozwijanie swojej postaci, by jak najlepiej przygotować się do ostatecznego starcia z Monstrum, które pojawi się po upływie określonej liczby rund. Avel jest grą kooperacyjną, co oznacza, że wszyscy uczestnicy współpracują jako drużyna, a sukcesy jednego z Was są sukcesem całej grupy.

Sama gra składa się z rund, podczas których uczestnicy rozgrywają swoje tury. W ramach akcji możesz poruszać się po planszy, korzystać ze specjalnych akcji odwiedzanych miejsc, odpoczywać lub walczyć z potworami, wykonując rzuty kośćmi i korzystając z posiadanego ekwipunku. W ten sposób zdobywasz nowe przedmioty, które będą pomocne w kolejnych zmaganiach. Każde podejmowane działanie ma znaczenie dla sytuacji całej drużyny i będzie miało wpływ na realizowanie strategii, którą wybierzecie.

Gdy minie określona liczba rund, w grze pojawia się Monstrum. Od tej pory Waszym głównym celem jest pokonanie go, a także jego pobratymców, zanim zdołają dotrzeć do zamku.

Instrukcja video: https://youtu.be/jXNCa73w5dc

 

Kroniki zamku Avel: Nowe opowieści

Choć Monstrum Czarnego Księżyca zostało pokonane, zło nie złożyło broni. Korzystając z osłabienia swego władcy, bogowie trzech mrocznych księżyców, czyli Dusioł, Zygz i Umbrowy Żmij, postanowili przeprowadzić własny podstępny atak na Avel. Nie czas na odpoczynek, królestwo i jego mieszkańcy potrzebują pomocy! Księżycowa Bestia nęka mieszkańców magiczną krainę, a Wy jako jedyni możecie stawić jej czoła!

Kroniki zamku Avel: Nowe opowieści to pierwsze duże rozszerzenie do rodzinnej gry o bohaterach. Oprócz alternatywnego potwora, którego podmieniacie za Monstrum, wprowadza też 3 inne uniwersalne moduły, które możecie dołączyć do dowolnej rozgrywki, a także 3 scenariusze przygód z nowymi zasadami i zmienionymi warunkami zwycięstwa.

Co wprowadza dodatek?
Kampanię fabularną „Okruchy zła” doskonałą dla małych i dużych fanów fantastycznych światów oraz gier przygodowych. W jej skład wchodzą 3 scenariusze, zmieniające nieco przebieg rozgrywki, poprzez dodanie specjalnych celów, które należy zrealizować, aby wygrać. Rozgrywane po kolei układają się w spójną historię, ale każdy z nich możecie też wykorzystać samodzielnie.
4 uniwersalne moduły, które dodatkowo urozmaicą rozgrywki, stawiając ciekawe wyzwania nawet przed doświadczonymi bohaterami Avelu. Wśród nich znajdziemy Księżycową Bestię (alternatywną wersję Monstrum z gry podstawowej), Okrutnych łowców (nowy rodzaj potworów polujących na magiczne duszki) oraz elfią parę królewską, Tytanię i Oberona (możemy wprowadzić ich do gry razem lub osobno, a każde z nich oferuje graczom potężne magiczne wsparcie).
Specjalny almanach stworzony przez Janka Sielickiego, zawierający klimatyczne wprowadzenie zarówno do poszczególnych scenariuszy kampanii, jak i wszystkich modułów gry.
Oprócz wymienionych modułów w pudełku znajdziesz też wyjątkowy minidodatek: 24 żetony do samodzielnego pomalowania! To świetna, kreatywna zabawa, dzięki której możesz powołać do życia własne marzenia o świecie Avelu. Rozszerzenie pozwala na stworzenie własnego ekwipunku i potworów. Dodatkowe żetony będą dołączane tylko do pierwszego nakładu gry.

 

World of Warcraft: Wrath of the Lich King

Poziom trudności według Board Game Geek: 2.15/5

World of Warcraft: Wrath of the Lich King to gra bazująca na systemie Pandemic, w której zagracie legendarnymi bohaterami i poprowadzicie inwazję na Północną Grań. Wspólnymi siłami zgładźcie hordy nikczemnych nieumarłych, pokonajcie zagrożenia czyhające w tej krainie i w końcu sforsujcie bramy Cytadeli Lodowej Korony. Czy uda się Wam ocalić Azeroth przez bezlitosnym Królem Liszem, czy też Ostrze Mrozu, jego przeklęta broń, pochłonie kolejne dusze?

Na czym to polega?
Podczas rozgrywki każdy z uczestników wciela się w jednego z bohaterów Azeroth, który posiada unikatowe zdolności. Kluczem do zwycięstwa jest ich umiejętne wykorzystanie i trafne rozdzielanie zadań. World of Warcraft: Wrath of the Lich King jest grą w pełni kooperacyjną, co oznacza, że wszyscy razem wygramy lub poniesiemy klęskę.

Celem gry jest pokonanie Króla Lisza. Aby dotrzeć do jego fortecy, Cytadeli Lodowej Korony, uczestnicy muszą oczyścić sobie drogę, wykonując misje w każdym z 3 regionów. Dodatkowo Północna Grań opanowana jest przez Plagę, nieprzeliczoną armię nieumarłych reprezentowaną przez ghule i plugastwa, które należy na bieżąco powstrzymywać przed rozprzestrzenianiem.

Dlaczego pokochasz tę grę?
Oparta na mechanizmie znanym z serii Pandemic gra World of Warcraft: Wrath of the Lich King jest płynną, zbalansowaną, w pełni kooperacyjną rozgrywką. Uczestnicy wspólnie walczą, by przetrwać i pokonać głównego przeciwnika.
W grze wykorzystany jest nowy mechanizm misji reprezentujący zagrożenia, które musimy pokonać, by oczyścić drogę do fortecy Króla Lisza. Wymagają one jeszcze ściślejszej współpracy między uczestnikami i wiążą się z określonymi efektami specjalnymi.
Podczas rozgrywki mamy okazje wcielić się w legendarnych bohaterów Azeroth. Każdy z nich ma unikalne umiejętności i szczegółową figurkę, reprezentującą go na planszy.
Dzięki losowemu dobieraniu elementów oraz zmieniającym się misjom, każda rozgrywka będzie wymagała od graczy opracowania nowej strategii działania.
Proste zasady oraz sprawny mechanizm gry powodują, że będzie ona satysfakcjonująca również dla osób, które na co dzień mają mniej styczności z planszówkami.

Instrukcja video: https://youtu.be/ggAGKXBuXC8

 

Twierdza oblężenie Runedar

Poziom trudności według Board Game Geek: 2.34/5

Od niepamiętnych lat kopalnie Runedar zasilały złotem potężną machinę krasnoludzkiego imperium. Czas jednak przynosi kres wszystkiemu – główne złoża złota uległy wyczerpaniu, a i samo imperium jest obecnie zaledwie cieniem swej chwalebnej przeszłości. Jako niewielka grupa krasnoludzkich awanturników zapuściliście się do ruin Runedar z nadzieją, że natraficie na jakieś przeoczone pomniejsze złoże złota. Jednak niespodziewanie uśmiechnęło się do was szczęście. Znaleziona złotonośna żyła okazała się całkiem bogata i szybko udało wam się zdobyć pokaźny majątek. Niestety fortuna bywa kapryśna, a szczęście zezowate – przekonaliście się o tym przerażająco szybko. Wasza aktywność w ruinach nie uszła uwadze orków i innych zielonoskórych stworów, których wielka horda żądna krwi i łupów stanęła u wrót strzegącej kopalni twierdzy. Nie macie cienia szans, aby odeprzeć najeźdźców, ale możecie spróbować opóźnić ich na tyle, by przekopać się do starożytnych imperialnych tuneli i tą drogą uciec wraz z wydobytym złotem. Czy zdołacie wspiąć się na wyżyny krasnoludzkich możliwości i ocalić swe życia (oraz ZŁOTO!), czy czeka was niechybna zagłada?

Twierdza: Oblężenie Runedar to gra kooperacyjna dla 1-4 graczy, gdzie wcielacie się w role krasnoludów broniących twierdzę i jej zasoby złota przed napastnikami. Będziecie walczyć wręcz i na dystans z orkami, goblinami i trolami, a także desperacko kopać tunel. Mechanizm budowania talii zawarty w grze pozwoli Wam ulepszać swoje bronie i narzędzia, aby skuteczniej stawić czoła przeciwnikom i wydostać się z pułapki.

Instrukcja video: https://youtu.be/GShWsDvouIg

 

Minecraft Builders and Biomes

Poziom trudności według Board Game Geek: 1.98/5

To inny wymiar gry, który został przeniesiony z cyfrowego świata wprost do planszówki!
Gra planszowa Minecraft tworzy porozumienie międzypokoleniowe – odciąga młodego gracza od komputera a rodzica może wprowadzić w niezwykły świat craftingu. Ta wyjątkowa planszówka zachowuje estetykę i kreację świata z komputerowego pierwowzoru. Jedna rozgrywka trwa od 30 minut do 1 godziny, przy 2 do 4 graczy. Każdy uczestnik będzie odkrywać świat, stawiać czoła niebezpiecznym mobom i wydobywać zasoby, z których budować będzie fantastyczne struktury. Niech wygra najmądrzejszy i najodważniejszy crafter!

Instrukcja video: https://youtu.be/N9hxuJQB-Ko

 

Azul

Poziom trudności według Board Game Geek: 1.76/5

Azulejos – oryginalnie były to biało-niebieskie płytki ceramiczne, sprowadzone do Europy przez Maurów. Sławę i popularność w Portugalii zdobyły po wizycie króla Manuela I w południowej Hiszpanii. Król zafascynował się oszałamiającym pięknem mauretańskich dekoracji pałacu w Alhambrze i pod ich wrażeniem zlecił natychmiast przyozdobienie swojego pałacu w Portugalii podobnymi płytkami.

W grze Azul wcielisz się w artystę, układającego przepiękne mozaiki z Azulejos na ścianach pałacu królewskiego w Évorze.

W trakcie rundy każdy gracz wybiera płytki z jednego z warsztatów dostawców i układa w swoim magazynie. Następnie wszyscy gracze jednocześnie – w ściśle określony sposób – przenoszą zebrane płytki na ścianę pałacu. Po ułożeniu płytek na ścianie podliczane są punkty. Wygra gracz, który zdobędzie najwięcej punktów w trakcie gry.

Instrukcja video: https://youtu.be/7ygt6qM5WdY

 

Zaginiona wyspa Arnak (z dodatkiem Przywódcy Ekspedycji)

Poziom trudności według Board Game Geek: 2.9/5

Na bezludnej wyspie wśród nieznanych wód badacze odkryli ślady wielkiej cywilizacji. Poprowadź wyprawę, by zbadać nieznane zakątki, odnaleźć zaginione artefakty, stawić czoła budzącym grozę strażnikom i poznać tajemnicę, którą skrywa wyspa.

Zaginiona wyspa Arnak to gra łącząca mechaniki budowania talii i rozmieszczania robotników. Uczestnicy będą eksplorować kolejne zakątki planszy i odkrywać nieznane tereny, umiejętnie zarządzając zgromadzonymi zasobami. Oprócz klasycznych efektów, dostępne karty posłużą również do rozmieszczania pracowników, a wraz z odkrywaniem kolejnych części wyspy, pojawią się zupełnie nowe akcje, które będziemy mogli wykonywać. Niektóre z nich będą wymagały posiadania konkretnych zasobów, kluczowe będzie więc zbudowanie solidnej podstawy.

Na czym to polega?
Każdy z graczy staje przed zadaniem poprowadzenia wyprawy badawczej na nieznaną dotąd wyspę Arnak i odkrycia tajemnic wymarłej cywilizacji.

Gracze będą zaopatrywać swoje ekspedycje w przydatne przedmioty, eksplorować dżunglę w poszukiwaniu tajemniczych artefaktów i fascynujących stanowisk archeologicznych, ujarzmiać strażników tych miejsc i – co najważniejsze – prowadzić na podstawie znalezisk badania, które mogą doprowadzić do odkrycia zaginionej świątyni.

Za swoje dokonania gracze zdobywają punkty, które na koniec gry pokażą, kto poprowadził najbardziej owocną wyprawę.

Dlaczego pokochasz tę grę?
Zaginiona wyspa Arnak to rozbudowana, wielowymiarowa planszówka, którą podczas każdej partii będziemy odkrywać na nowo.
Ograniczenie do jednej akcji na turę zmusza graczy do podejmowania niełatwych wyborów i pozwala za każdym razem wypracować zupełnie inną strategię działania w oparciu o dostępne możliwości.
Choć wydawać by się mogło, że gra posiada wiele elementów losowych, tak naprawdę mają one znaczenie jedynie dla tworzenia niepowtarzalnych układów początkowych. Sama rozgrywka jest szeregiem trudnych, taktycznych wyborów, z których każdy zaważy na ostatecznym wyniku.

Instrukcja video: https://youtu.be/RwuetdFu8kg

 

Blood Rage

Poziom trudności według Board Game Geek: 2.88/5

Blood Rage to strategiczna gra dla 2 – 4 graczy, w której gracze będą przewodzić jednemu z 4 klanów Wikingów. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby Punktów Chwały zanim nastąpi nieunikniony koniec zwany Ragnarökiem! Chwałę można zdobyć w zwycięskich bitwach, podczas plądrowania wiosek, wyruszając na wyprawy, a nawet ginąc w chwale, w gniewie Ragnaröku. Rozgrywka trwa trzy Epoki, a niszczycielska siła Ragnaröku w każdej z Epok pochłania kolejną część świata Wikingów. Gracz z największą liczbą Punktów Chwały na koniec gry zostaje zwycięzcą!

Instrukcja video: https://youtu.be/QahJR4kABNo

 

 

Catan

Poziom trudności według Board Game Geek: 2.3/5

Gracze są osadnikami na nowo odkrytej wyspie Catan i rozpoczynając rozgrywkę posiadają dwie osady i dwie drogi. Wydobywają surowce mineralne, którymi mogą potem handlować, gdyż szczególną popularnością cieszy się na wyspie handel wymienny. Dochodzi do wymiany pszenicy na drewno, drewna na cegły itd, wszystko zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Osadnicy dążą do rozbudowy swoich osad w miasta, do budowy nowych dróg. Każda osada warta jest jeden punkt, miasto dwa punkty. Punkty otrzymuje się także za wybudowanie najdłuższej drogi, ale nie tylko. Wygrywa ten, kto pierwszy zdobędzie 10 punktów. Wspaniała gra zarówno dla początkujących jaki i doświadczonych graczy. Ciekawe reguły powodują, że ciągle ma się ochotę na nową rozgrywkę. Nie jest to gra gdzie gracze w ciszy rozgrywają swoje role, tutaj najważniejsze są negocjacje. I nie chodzi tylko o towarzyskie rozmowy, bo od umiejętności negocjacyjnych gracza, zależy jego być albo nie być. Gra roku 2005 w Polsce, Zwycięzca Deutscher SpielePreis 1995, Zwycięzca Gra Roku (Niemcy) 1995, Zwycięzca Game of the Year Origins Award (USA) 1996.

Catan: Miasta i Rycerze

Ten dodatek zawiera wiele nowych elementów dzięki, którym gra „Osadnicy z Catanu“ staje się jeszcze bardziej emocjonująca!Catan rośnie w siłę! Miasta rozwijają się, a niektóre z nich stają się okazałymi metropoliami. Wraz z rozkwitem handlu, na wyspę zawitał dobrobyt. Jednakże takie bogactwo przyciąga również uwagę barbarzyńców. Kto obroni miasta przed okrutnym najeźdźcą? Zbliżającemu się zagrożeniu czoła stawią rycerze, którzy połączonymi siłami będą bronić swego domu. Biada miastom, jeśli rycerze polegną! Dodatek „Miasta i Rycerze“ oferuje wiele nowych możliwości doświadczonym Catańczykom. Bardziej złożone zasady łączą się z wydłużeniem czasu gry. Jednak dreszcz emocji podczas rozgrywki z nawiązką wynagrodzigraczom ich trud. Na wyspie rozlega się okrzyk:“Do broni! Na ratunek Catanowi!”

 

 

Robinson Crusoe

Poziom trudności według Board Game Geek: 3.81/5

To nowa wielka gra Portalu. Tym razem porywamy was na bezludną wyspę i rzucamy w wir niezwyklych przygód, które przytrafią się grupie rozbitków! Będziecie budować szalas, palisadę, bronie, będziecie tworzyć przedmioty, będziecie starać się robić co w waszej mocy, by… by przetrwać. Będziecie szukać pożywienia, walczyć z bestiami, chronić się przed złą pogodą…Wciel się w rolę jednego z czterech członków załogi statku (kucharza, stolarza, odkrywcy lub żołnierza) i staw oko przygodzie. Użyj zdolności, by pomóc kompanom, przedyskutuj plan działania i wciel go w życie!Szukajcie skarbów. Odkrywajcie tajemnice wyspy. Realizujcie cele jednego z sześciu pasjonujących scenariuszy. Zacznijcie od budowy i podpalenia stosu drewna, by wezwać pomoc, a następnie przejdźcie do kolejnych przygód. Zostańcie egzorcystami na przeklętej wyspie. Zostańcie łowcami skarbów na wyspie wulkanów. Wcielcie się w rolę ratowników i uratujcie piękną damę, która utknęła na samotnej skale daleko od brzegu… Daj się porwać przygodzie! Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island to wspaniała gra kooperacyjna, która ożywia młodzieńcze marzenia, rozpala wspomnienia z lektury powieści Juliusza Verne’a czy Daniela Defoe. Proste reguły wspaniale komponują się z pasjonującym tematem i porywają was ku wspaniałej przygodzie.

Instrukcja video: https://youtu.be/gC-mHfHSKwU

 

Everdell

Poziom trudności według Board Game Geek: 2.8/5

W uroczej dolinie Everdell, pod gałęziami wysokich drzew, wśród omszałych głazów, rozwija się cywilizacja leśnych zwierząt. Wiele lat minęło od jej początków i wreszcie nadszedł czas, by odkryć nowe tereny i zakładać zupełnie nowe miasta. Gdy zasiądziesz do gry, wcielisz się w lidera grupy stworzeń, które wyruszą na podbój nieznanego. Trzeba będzie zbudować wiele budynków, poznać nowe stworzenia i dać się ponieść nadchodzącym wydarzeniom. To będzie pracowity rok!

Everdell to dynamiczna gra oparta o mechanikę przydzielania pracowników. Uwodzi przepięknym wykonaniem i oferuje wiele dróg do zwycięstwa, dzięki czemu jej odkrywanie jest prawdziwą przyjemnością.

Na czym to polega?
W swojej turze gracz może wykonać jedną z trzech akcji:

– Przydzielenie pracownika. Każdy z graczy posiada własną pulę pracowników, których może umieszczać na planszach, wydarzeniach oraz kartach celów. Odpowiednio przydzieleni pracownicy podejmują różne czynności, które wspierają rozwój naszej strategii jak na przykład pozyskiwanie zasobów czy umożliwienie dobierania kart.
– Zagranie karty. Każdy z graczy buduje i rozwija własne miasto. Zagrywanie kart generuje różnego rodzaju zasoby, otwiera przed nami nowe możliwości, a ostatecznie pozwala również na zdobywanie punktów. Dzięki wzajemnemu wpływowi kart na siebie, każdy z graczy ma szansę wprowadzić w życie oryginalną i indywidualną strategię.
– Przygotowanie do kolejnego sezonu. W ramach tej akcji pracownicy wracają do zasobów gracza, możliwe jest również dobranie kolejnego pomocnika.

Dlaczego pokochasz tę grę?

Everdell to gra bardzo wielu możliwości, która zmienia się z każdą rozgrywką: do pojedynczej partii wykorzystujemy tylko niewielką część komponentów, a zmienne układy na planszy gwarantują stopniowe odkrywanie różnorodnych strategii.
W grze bardzo ważna jest sfera wizualna. Pole gry przypominające pień drzewa, pieczołowicie zaprojektowane żetony surowców, a do tego grafiki pełne uroczych zwierzątek w przeróżnych konfiguracjach i pomysłowych ujęciach. Kto nie lubi uroczych zwierzątek? 🙂
Jednak niech nikogo nie zwiedzie słodka tematyka – przy Everdell mamy naprawdę sporo kombinowania, a sama gra skierowana jest raczej do dorosłych i starszych dzieci niż do maluchów. To wielowymiarowa gra, w której trzeba zintegrować różne czynniki mające wpływ na ostateczny wynik.

Instrukcja video: https://youtu.be/n6FJlP8FbWc

 

Architekci 7 cudów świata

Poziom trudności według Board Game Geek: 1.34/5

Wciel się w jednego z największych architektów w dziejach i pozostaw ślad na kartach historii, wznosząc cud, który przyćmi dokonania innych! Mądrze wybieraj sojuszników, inwestuj i obserwuj z dumą, jak Twoja budowla nabiera kształtów.

Architekci 7 cudów świata to dynamiczna gra rodzinna, doskonała na początek przygody z planszówkami! Podczas rozgrywki staramy się wznieść własną budowlę, jak najlepiej wykorzystując efekty dostępnych kart. W swojej turze wybierasz 1 z 3 kart, na których znajdziesz różne postacie pomocne w zdobywaniu surowców do budowy cudów, dokonywaniu odkryć naukowych oraz toczeniu bitew z sąsiadami.

Instrukcja video: https://youtu.be/QZxr2R-qMyw

 

 Rummikub

Poziom trudności według Board Game Geek: 1.72/5

Jedna z najbardziej znanych i lubianych gier rodzinnych.
Gracz wykłada na stół utworzone przez siebie układów kostek, serie albo grupy. Seria to co najmniej trzy kostki o kolejnych numerach w jednym kolorze. Grupa składa się z trzech lub czterech kostek o tym samym numerze. Zwycięzcą zostaje ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kości ze swojego stojaka.
Powstała w latach 30-tych, jej twórcą był Ephraim Hertzano. Pierwsze egzemplarze wykonywali członkowie jego rodziny, a sprzedawane były przez drobnych sklepikarzy. Nikt nie przypuszczał, że gra ta w przyszłości będzie się cieszyć tak dużą popularnością.
W Polsce i na całym świecie odbywają się Mistrzostwa w Rummikub. Co trzy lata miłośnicy tej gry mogą spróbować swoich sił, a zwycięzcy krajowych turniejów spotykają się na Mistrzostwach Świata.

 

DiXit

Poziom trudności według Board Game Geek: 1.2/5

Wstrzymaj na chwilę oddech! Karty zostały odkryte. Ich wspólną cechą jest tajemnicze zdanie, lecz tylko jedna z kart jest do niego kluczem. Użyj swojego sprytu i intuicji, by nie dać się złapać w pułapkę zastawioną przez pozostałych graczy. Dixit to wesoła i zaskakująca gra skojarzeń do wspólnego odkrywania w gronie przyjaciół i rodziny. Każdy gracz w swojej turze staje się bajarzem. Wybiera spośród swoich 6 obrazków jeden i mówi zdanie nawiązujące do tego obrazka. Zdanie może być pojedyńczym słowem, dźwiękiem, cytatem – nie ma tu ograniczeń. Następnie pozostali gracze wybierają spośród swoich kart taką, która najlepiej pasuje do zdania bajarza. Bajarz przetasowuje wszystkie te karty, łącznie ze swoją i układa na stole. Gracze (poza bajarzem) głosują, która karta należała do bajarza. Jeśli nikt nie zgadnie, albo zgadną wszyscy, bajarz dostaje 0 punktów. Przy innych konfiguracjach i gracze i bajarz są nagradzani punktami.  Pierwsza edycja gry została całkowicie wyprzedana w ciągu 3 miesięcy, gra odniosła wielki sukces wśród graczy za co m.in. przyznano jej tytuł Gra Roku we Francji na Międzynarodowym Festiwalu Gier w Cannes.

 

Władcy Podziemi

Poziom trudności według Board Game Geek: 3.57/5

Spotkali się w karczmie. Mocarny wojownik, przebiegły czarodziej, nawiedzony kapłan i podstępny złodziej. Po paru godzinach i wielu wypitych kuflach piwa tworzyli już nierozerwalną drużynę poszukiwaczy przygód gotowych usunąć wszelkie zło z tego świata. A trochę tego zła mieli właściwie pod bokiem – pewien mroczny władca wydrążył tunele w pobliskim wzgórzu i zapełnił je pułapkami, skarbami i trollami. Bohaterowie postanowili więc zaatakować podziemia i ukarać nikczemnego władcę!   Czy jesteś gotów dokonać bohaterskich czynów, dzięki którym zdobędziesz sławę, bogactwo i miłość nadobnych dziewic? W takim razie zagraj w coś innego! Bo ta gra przeznaczona jest dla osób, które chcą się dowiedzieć, jak budować podziemia. Skąd wziąć sługi i potwory, oraz jak je zadowolić. A także jak to jest, gdy banda wymoczkowatych świętoszków próbuje zniszczyć całą twoją ciężką pracę! Jesteś gotów na to wyzwanie?   Władcy Podziemi to gra dla 2-4 ambitnych władców podziemi. Musisz kopać tunele, wydobywać złoto, najmować potwory, tworzyć pułapki i zajmować się wszystkimi rzeczami, które są potrzebne w porządnych podziemiach. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ konkurencja nie śpi i czasami trzeba wykazać się odrobiną nikczemności, żeby osiągnąć swój cel – a im bardziej zły jesteś, tym silniejsi poszukiwacze przygód chcą odwiedzić i zniszczyć stworzone przez ciebie podziemia. Na koniec otrzymujesz punkty w oparciu o swoje osiągnięcia: budowę i obronę lochów, a czasami także za zdobycie prestiżowych tytułów.

Instrukcja video: https://youtu.be/OM69xmd0BLE

 

Małe Epickie Podziemia

Poziom trudności według Board Game Geek: 3.06/5

Małe Epickie Podziemia to kooperacyjny dungeon crawler dla 1-4 graczy gotowych przemierzyć podziemia fantastycznego świata Aughmoore.

W Małych Epickich Podziemiach gracze wcielają się w grupę bohaterskich śmiałków, odkrywających straszliwe podziemia w poszukiwaniu ich Bossa. Za każdym rogiem, w każdym kolejnym pomieszczeniu na bohaterów czyhają gobliny, potworni sługusi i groźne pułapki.

Rozgrywka dzieli się na dwa akty: Podziemia oraz Bossa. W obu gracze muszą przemierzać modularną, zmieniającą się przy każdej rozgrywce planszę i ścigać się z przygasającym w każdej turze światłem pochodni. Gdy ta całkiem zgaśnie, nasi herosi będą na zawsze zagubieni w ciemnościach.

Po sprawdzeniu całego podziemia, oczyszczeniu go ze sługusów i odnalezieniu wejścia do leża, gracze muszą stoczyć wymagającą potyczkę z Bossem. Każdy Boss posiada wyjątkowe zdolności i leże o unikatowym środowisku, ułatwiającym lub utrudniającym walkę w zależności od wykorzystanych umiejętności i pozycji, z jakiej atakuje bohater.

Instrukcja video: https://youtu.be/hUqWZ9v7cGY

Wsiąść do pociągu Europa

Poziom trudności według Board Game Geek: 1.92/5

Od urwistych wzgórz Edynburga po słoneczne nabrzeża Stambułu, z dusznych alej Pampeluny do wietrznego Berlina – Wsiąść do pociągu: Europa zabierze cię w wielką podróż przez wielkie miasta Starego Kontynentu u progu zeszłego stulecia. Czy odważysz się przebyć mroczne tunele Szwajcarii? Wsiądziesz na pokład promu przemierzającego Morze Czarne? Wzniesiesz dumne dworce w stolicach imperiów? Następne posunięcie może uczynić cię największym magnatem kolejowym Europy! Pakuj walizki, wołaj bagażowego i wsiądź do pociągu! Wsiąść do pociagu: Europa to druga część niezmiernie popularnej serii o wielkiej, kolejowej przygodzie. Gracze zbierają karty przedstawiające wagony i używają ich by budować dworce, pokonywać tunele, wsiadać na promy i zajmować trasy kolejowe jak Europa długa i szeroka. Wsiąść do pociągu: Europa to gra prosta i elegancka, której można nauczyć się w 5 minut. Zapewni dobrą zabawę całej rodzinie, spodoba się też doświadczonym graczom.

 

Blokus

Poziom trudności według Board Game Geek: 1.75/5

Blokus to gra strategiczna. Jej celem jest umieszczenie na planszy jak największej liczby elementów. Każdy gracz ma swój kolor i układa przed sobą komplet złożony z 21 elementów. Pierwszy ruch rozpoczyna się w rogu planszy. Każdy następny dołożony element musi dotykać rogiem tego poprzedniego. Należy tak grać, aby blokując innych powiększać swoje terytorium.

 

 

 

 

Diuna: Imperium

Poziom trudności według Board Game Geek: 3.2/5

,,Diuna: Imperium” to gra strategiczna, która łączy w sobie mechaniki budowani talii i rozmieszczania sił na planszy (worker placement). To od ciebie zależy, jak rozbudujesz swoją potęgę. Poszukasz politycznych sojuszy czy stworzysz militarną przewagę? Siła ekonomii czy subtelne intrygi? Miejsce w radzie… czy ostra klinga? Wybór należy do ciebie. Imperium czeka.
Gra wykorzystujące elementy i postaci zaczerpnięte z uniwersum ,,Diuny”, zarówno z najnowszego filmu wytwórni Legendary Pictures, jak i serii powieści autorstwa Franka Herberta, Briana Herberta oraz Kevina J. Andersona.

Jedna z najbardziej oczekiwanych gier 2021 roku
Film ,,Diuna” od Legendary Pictures już w październiku
Aplikacja wspierająca do pobrania na urządzenia mobilne

Arrakis. Diuna. Pustynna planeta. Stań na czele jednego z wysokich rodów Landsraadu. Wznieś swój sztandar nad bezkresnym pustkowiem i wyślij swoich wojowników oraz szpiegów do akcji. Z kim nawiążesz sojusz, a kogo zdradzisz? Czekają na ciebie bezwzględny Imperator, tajemnicze Bene Gesserit, sprytna Gildia Kosmiczna oraz dzicy Fremeni. Władza nad imperium może być twoja, wojna zaś to nie jedyny sposób, aby ją zdobyć.

Instrukcja video: https://youtu.be/PMOmuMhmcHk

 

Karak

Poziom trudności według Board Game Geek: 1.38/5

Labirynt pełen skarbów… i potworów! Sześciu dzielnych bohaterów wkracza do tej plątaniny korytarzy, by zdobyć skrytą tam fortunę, a każdy z nich ma innego asa w rękawie. Jednak skrzynie ze skarbami są zamknięte na klucz, a wszędzie jest pełno potworów. Komu uda się przechytrzyć rywali, pokonać potwory i zdobyć legendarny smoczy klejnot?

W grze Karak każdy gracz prowadzi przez labirynt, znajdujący się w podziemiach tytułowego zamku, jednego z sześciu śmiałków. Kafelek po kafelku, gracze odkrywają labirynt, spotykają w nim potwory, z którymi muszą walczyć, zdobywają wyposażenie i zaklęcia, które mogą wykorzystać do tego, aby stać się silniejszymi, a przede wszystkim skarby, których znalezienie zapewni im bogactwo. Zwycięzcą, a zarazem prawdziwym czempionem Karak, zostaje gracz posiadający najwięcej skarbów.

Instrukcja video: https://youtu.be/yfbjQ2lBcgY

 

Zombicide: Zielona Horda

Poziom trudności według Board Game Geek: 2.49/5

Plaga zombie nie zna granic! A teraz Orkowie, nasi odwieczni wrogowie, padli jej ofiarą. To już nie jest kwestia tego, kto wygra wojnę. Teraz, to sprawa życia i śmierci! Orkowie Zombie przekraczają właśnie granicę i tworzą zieloną hordę, która ma sprowadzić na nas koniec świata!
Jednak ich mroczni panowie, nekromanci, zapomnieli w swoich nikczemnych planach o… tobie! Zjednoczcie się, pochwyćcie oręż i odeprzyjcie hordę!
Weźcie ze sobą kuszę, naostrzcie topór i przygotujcie swoje ogniste czary: dle niewielu, dla tych odważnych, nadszedł czas na… Zombicide: Zielona Horda!

Zombicide: Zielona Horda jest grą kooperacyjną dla 1 – 6 graczy powyżej 14 roku życia. Wraz z przyjaciółmi stwórzcie wspaniałą drużynę i opanujcie umiejętności ocalałych, osiągając zwycięstwo nad hordami zainfekowanych Orków! Zombie są kontrolowane przez mechanikę gry, wykorzystującą proste zasady i talię kart. Rozegrajcie 10 misji na 10 różnych mapach zbudowanych z dołączonych modułowych kafelków gry lub stwórzcie własne scenariusze. Znajdźcie broń. Eksterminujcie zombie. Im więcej zombie zabijecie, tym bardziej wzrosną wasze umiejętności i tym więcej pojawi się kolejnych stworów!

Instrukcja video: https://youtu.be/yTAYQAvyn_Q

 

Patchwork

Poziom trudności według Board Game Geek: 1.61/5

Patchwork to metoda szycia, w której łączy się małe kawałki materiału w większą całość, tworząc nowy wzór. W przeszłości wykorzystywano ją, żeby zagospodarować niechciane ścinki i skrawki, natomiast dziś jest formą sztuki – z cennych tkanin projektanci wyczarowują cudowne włókiennicze kreacje. Największe arcydzieła powstają z nierównych kawałków materiału, dlatego tę właśnie technikę przyjęła większość artystycznego światka.

Stworzenie pięknej kołdry nie jest jednak łatwe, wymaga wysiłku i czasu, a dostępne kawałki materiału nie zawsze chcą do siebie pasować. Musisz więc wybierać je bardzo uważnie i mieć solidny zapas guzików, który nie tylko pozwoli Ci zakończyć kołdrę, ale uczyni ją lepszą i ładniejszą od rękodzieł konkurencji.

Instrukcja video: https://youtu.be/Sd5K4eN_AIo

 

Szarlatani z Pasikurowic

Poziom trudności według Board Game Geek: 1.95/5

Raz w roku, na dziewięć dni, rynek w Pasikurowicach otwiera swoje podwoje. Najlepsi znachorzy i szarlatani z całego kraju zjeżdżają się, aby zaprezentować swoje lecznicze mikstury. Czkawka, cuchnące stopy, tęsknota za domem, nieszczęśliwa miłość – mają lek na wszystko. Wszyscy prześcigają się w warzeniu swoich eliksirów.

Gracze wcielający się w szarlatanów dobierają składniki ze swoich woreczków i dodają je do kociołka. Czynią tak dopóty, dopóki nie uznają, że eliksir jest gotowy. Muszą jednak uważać, bo jeśli dodadzą zbyt dużo specjalnego składnika, kociołek eksploduje!

Kluczem jest więc odnalezienie właściwego momentu, w którym należy przerwać dobieranie składników. Dobrą strategią może być rozpoczynanie od mniej skomplikowanych eliksirów, aby zdobyć punkty i monety za które można kupić nowe składniki. Kupno najbardziej wartościowych składników, odrobina szczęścia i kolejny eliksir może być najlepszym spośród tych, jakie uwarzyli wszyscy znachorzy w całym kraju.

Zasady i cel gry:

Celem rozgrywki jest warzenie jak najlepszych mikstur.
Na początku rozgrywki, każdy z uczestników zabawy otrzymuje planszetkę, przedstawiającą kociołek oraz woreczek z początkowymi składnikami.
Gra trwa dziewięć rund, podczas których, wszyscy gracze w tym samym czasie, losują składniki i dokładają je do swoich kociołków.
Gracze sami decydują kiedy chcą przerwać losowanie składników, muszą jednak uważać – jeśli wartość białych znaczników na planszy przekroczy siedem, to kociołek wybucha!
Po tym jak wszyscy gracze skończą losować składniki, następuje rozpatrywanie zawartości kociołków.
Ważnym etapem jest kupowanie nowych składników do woreczków. Pozwala to na tworzenie coraz lepszych mikstur!
Grę urozmaicają karty zmieniające zasady rozgrywki. Zwycięży gracz, który zdobędzie najwięcej punktów.

Zalety gry:

przepięknie kolorowa oprawa graficzna
proste do opanowania zasady rozgrywki
składniki mogą zmieniać swoje działanie, ponad 2000 możliwych kombinacji
bardzo wysoka regrywalność
doskonale się skaluje, idealna zarówno dla dwóch, trzech jak i czterech graczy
wysokiej jakości wykonanie elementów
dodatkowy tryb rozgrywki dla zaawansowanych graczy

Instrukcja video: https://youtu.be/4NshoKe7nc4