Stowarzyszenie powstało w 2018 roku z inicjatywy czterech osób: Krystiana Kłysewicza, Anny Kłysewicz oraz Ewy Dzikiewicz oraz Przemka Dzikiewicz.
Idea jaka nam przyświecała zawarta jest w naszej pełnej nazwie: Stowarzyszenie Rozwoju Promocji i Aktywności Przystanek Horyniec co w skrócie miało oznaczać pracę nad aktywizacją lokalnej społeczności do działania. Bardzo zależy nam również na promowaniu naszej gminy jako ciekawego miejsca do życia, promujemy walory kulturowe oraz krajobrazowe Roztocza Wschodniego.
Naszą pierwszą inicjatywą która związała nas w Stowarzyszenie była organizacja akcji Niepodległą Do Hymny z okazji 11 listopada. Po bardzo ciepłym odbiorze ze strony mieszkańców postanowiliśmy zacząć działać. Z okazji 100 lecia Niepodległości wydaliśmy pamiątkowe sto numerowanych pocztówek, które były nie lada gratką dla kolekcjonerów.
Zabraliśmy się również za pisanie wniosków. Wielkim zaskoczeniem był sukces naszego wniosku Koalicje dla Niepodległej. Projekt zostawił na trwałe ślad dla naszej lokalnej społeczności – na ścianie Szkoły Podstawowej powstał mural z Marszałkiem Józefem Piłsudskim – patronem szkoły.
Potem było już tylko lepiej. Współpraca i organizacja projektu Stacja Northampton – Przystanek Horyniec ze znajomymi z Wielkiej Brytanii.
Zaczęliśmy być postrzegani jako „fajni ludzie” którym się coś chce – i tak właśnie działamy!
Nawiązaliśmy ścisłą współpracę z samorządem oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Horyńcu-Zdroju. Dzięki nam wyremontowano świetlice w Radrużu oraz w Puchaczach, powstałą wiata turystyczna w Werchracie.
W 2020 roku do stowarzyszenia doszła Monika Szkopińska a opuścili nas Ewa i Przemek.
W 2021 roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Nocny Rajd Pieszy po Roztoczu Wschodnim, który jest najlepszym rajdem na całym Roztoczu! Niestety w 2024 roku mamy przerwę ze względów zdrowotnych naszego „szefa”.
W 2022 roku pierwszy raz zrealizowaliśmy projekt skierowany do seniorów z programu Aktywni +
W 2023 roku kolejny 🙂
Korzystaliśmy również ze środków Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych organizując Letnie Warsztaty Tradycji dla dzieci i seniorów.
W 2022 roku ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowaliśmy projekt „Romantyczna Mozaika”.
W 2022 roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy na terenie naszej gminy akcję Operacja Czysta Rzeka przyłączając się z mieszkańcami naszej gminy do tysięcy wolontariuszy z całej Polski do sprzątania terenów nad naszymi pięknymi rzekami. Akcję organizujemy od tamtej pory co roku i to aż w 4 sołectwach.
We wrześniu 2022 roku rozpoczęliśmy organizację cyklicznej imprezy Roztoczański Król Grzybobrania – w sumie uczestnicy podczas dwóch edycji zebrali ponad 200kg grzybów 😀
W grudniu 2022 zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie z planszówkami, które stało się impulsem do założenia Horynieckiego Klubu Gier Planszowych DRAGON, który już od prawie dwóch lat prężnie działa w przestrzeni Gminnej Biblioteki Publicznej w Horyńu-Zdroju!
W 2023 roku byliśmy partnerem Gminnej Biblioteki Publicznej podczas realizacji projekt z programu BLISKO oraz Klubu Seniora.
W 2023 roku nasz wniosek w Programie Równać Szanse otrzymał dofinansowanie i przez 7 miesięcy od stycznia 2024 roku pracowaliśmy z horyniecką młodzieżą nad przygodową grą planszową.
Nasza historia pisze się dalej…